Krāsojama gramata "Latgale"

Latviskā dzīvesziņa

Latviskā dzīvesziņa – garīgo un tikumisko vērtību kopums, kas kultūrvēsturiskās attīstības gaitā, pašas tautas izkopts, nosaka un veido latvisko patību (identitāti), tās kodolu un kultūru kā Eiropas un pasaules kultūras vispārcilvēcisku vērtību.

Latviskās dzīvesziņas izziņas avoti ir:
DAINAS un citi avoti –Baltijas som-ugru un baltu mijiedarbībā izveidojies latviešiem raksturīgais pasaules skatījums. Tie iezīmē un māca tikumiskos ideālus, kas dzīvē un darbā kopjami gan individuālai, gan sabiedriskai dzīvošanai.
RAKSTS (ornaments), tā zīmes, tēli un simboli, kas līdz mūsu dienām saglabāti arheoloģiskajā un etnogrāfiskajā mantojumā un apskatāmi kopā ar dainām un pārējo folkloru.
TRADĪCIJAS - mūža godu un gadskārtu rita saskaņa cilvēka un dabas vienotībā.
DABA - pati Dieva laistā pasaule.

Latviskās dzīvesziņas vērtības ir kopīgā vēsturiskā atmiņa un ideāli, tās simboli un arhetipi.

Latviskai dzīvesziņai ir individuāls, sabiedrisks un vienlaicīgi vispārcilvēcisks raksturs. Tā vēršas pie katra cilvēka iekšējās apziņas - māca caur labo, audzina tikumību, piederību, atbildību, godu un cieņu.

Latviskā dzīvesziņa dod latviešu garīgās un tikumiskās vērtībās balstītus orientierus, tautas pieredzē balstītu Pasaules izpratni un pārliecību par tradīciju īpašo, nepārejošo nozīmi, kas palīdz nenomaldīties mūsdienu Pasaulē neatkarīgi no dzīves vietas, nenoliedzot arī sinkrētisko mijiedarbi ar citām reliģijām un pasaules uztverēm. Māca lepnumu par piederību senai un nozīmīgai kultūrai un garīgai tradīcijai. Palīdz saprast savas dzīvošanas dziļāko jēgu, paaudžu paaudzē mantotās sakrālās dzīves vērtības un laimes formulu ģimenē, tautā, cilvēcē.

Mārtiņi

Mārtiņus svin 5.-6.novembrī. Tie tiek svinēti par godu Ziemas sākumam. Līdz šai dienai jābūt pabeigtiem visiem lauku darbiem tīrumos. Laukiem jābūt apartiem. Mārtiņos pēdējo reizi dzen ganos lopus. Līdz Mārtiņiem jābūt izžāvētai visai labībai un izkultai (ar spriguļiem rijā).

Mārtiņos sākās maskotie gājieni no sētas uz sētu. Mārtiņu maskas atšķiras no Ziemassvētku un Meteņu maskām. Parasti tie ir vecīši, Vecīšu maskas simbolizē tos pašus veļus. Nu viņi ciemojas jau redzamā veidolā. Mārtiņi noslēdz kluso un skumjo veļu laiku. Mārtiņdienas svinībām jābūt jautrām, jo ir pabeigti visi smagie lauku darbi un nu varēs atpūsties, darīt kādus vieglākus darbus istabā.

Mārtiņbērni nes svētību laukiem, cilvēkiem, atgādina par saviem senčiem un sakrālajām vērtībām. Mārtiņbērnus tāpat cienā, kā citas maskas. Mārtiņos daudz jokojas, notiek gaiļu cīņas. Gaiļa nokaušana Mārtiņos simbolozē gaismas aiziešanu (nokaušanu). Ar bērniem mēs varam runāt par lepnības - gaiļa  nokaušanu.

Saules vingrošana

Latvijas Valsts vēstures arhīvs

Latvijas Valsts vēstures arhīva projekta Raduraksti pamatmērķis ir paplašināt dokumentārā mantojuma pieejamību, lai paplašinātu iedzīvotāju identitātes un dzimtu vēstures pētniecības iespējas, kā arī lai nodrošinātu dokumentu oriģinālu saglabāšanu, izveidojot mūsdienām atbilstošu dokumentu drošības un izmantošanas fondu.